Bolestné výročie likvidácie gréckokatolíckej cirkvi: Najprv sľuby, potom hrozby

Pri príležitosti 71. výročia Prešovského soboru odhalili na budove PKO spomienkovú tabuľu.

Slávnostné odhalenie pamätnej tabule.Slávnostné odhalenie pamätnej tabule. (Zdroj: Mária Dudová-Bašistová)

PREŠOV. Zlomový dátum 28. apríl 1950 sa zapísal do dejín gréckokatolíkov smutnými písmenami.

Už 71 rokov uplynulo od chvíle, keď bola prostredníctvom vykonštruovaného procesu násilne zakázaná činnosť gréckokatolíckej cirkvi v Prešove.

Ako memento na udalosti tzv. Prešovského soboru odhalili v deň výročia na budove prešovskej budovy PKO Čierny orol spomienkovú tabuľu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Režim chcel cirkev zlikvidovať

V sále Čierneho orla v Prešove sa na sklonku apríla 1950 uskutočnil Prešovský sobor, o ktorého organizáciu sa postarala vtedajšia vládna moc – komunisti spolu so Štátnou bezpečnosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Zloženie prítomných zúčastnených bolo vskutku rozmanité. Od násilne privezených viacerých gréckokatolíckych kňazov cez študentov, straníkov, ale aj ženy, ktoré v ten deň prišli do Prešova na trh.

Súvisiaci článok Zažil krutosť režimu, vyšla o ňom kniha Čítajte 

Išlo o vopred zinscenované zhromaždenie. Jeho následkom mala byť Gréckokatolícka cirkev postavená mimo zákona, či, jednoducho povedané, násilne zrušená.

Išlo o zásah, ktorý je v dejinách známy ako Akcia P.

Cieľom sobora bolo prijatie manifestu, vopred pripraveného, ktorý mal svedčiť o tom, že gréckokatolícki veriaci sa vracajú nazad do Pravoslávnej cirkvi.

V praxi to znamenalo to, že jednota Gréckokatolíckej cirkvi s Rímom mala byť zrušená. Taktiež si mala gréckokatolíkov „zobrať“ do svojich radov pravoslávna cirkev. Manifestom o to žiadali moskovského pravoslávneho patriarchu. V rámci tejto akcie P perzekuovali gréckokatolíckych biskupov, kňazov aj veriacich.

SkryťVypnúť reklamu

Majetok od gréckokatolíckej cirkvi previedli na pravoslávnu cirkev.

Temné obdobie pre cirkev gréckokatolíkov

Gréckokatolíckych kňazov rôznymi spôsobmi – najprv sľubmi, neskôr násilím – presviedčali, aby svoju cirkev opustili.

Kto odolával, skončil vo väzení či za hranicami štátu so zákazom pobytu na Slovensku.

Jednou u obetí sa stal aj dnes už blahoslavený gréckokatolícky biskup Pavol Peter Gojdič. Práve jeho počas trvania soboru odviedla Štátna bezpečnosť z prešovskej Katedrály sv. Jána Krstiteľa zadným vchodom. Skončil vo väzení, za múrmi leopoldovskej väznice. Tam zomrel na následky fyzického a psychického týrania.

Režim ho po sobore odsúdil na doživotie, stratu všetkých občianskych práv a finančnú pokutu 200 000 korún za velezradu a špionáž.

SkryťVypnúť reklamu

Zomrel v deň svojich 72. narodenín, 17. júla 1960.

Takmer dve desaťročia: Neexistuje

Gréckokatolícka cirkev celých 18 rokov oficiálne neexistovala. Pretrvávala však v podzemí, vo svedectve jej biskupov, kňazov a mnohých veriacich.

Jej činnosť bola obnovená až po Pražskej jari v roku 1968, ale po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy a následnej normalizácii bola až do Nežnej revolúcie v roku 1989 štátnou mocou iba trpená.

„Bola to veľká neprávosť, ale iné sa ani nedalo očakávať, lebo gréckokatolícka cirkev v okolitých krajinách už bola zlikvidovaná. Teda bola už len otázka času, že kedy tomu bude tak aj tu. Po vojne ten politický vplyv nemohli moskovskí komunisti zniesť - že gréckokatolícka cirkev má svoje ústredie vo Vatikáne, teda v tom západnom svete. A preto chceli, aby sme mali ústredie v Moskve, v tom východnom bloku," vysvetlil prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

„Aj rímskokatolícka cirkev má ústredie to isté, lebo sme jedna cirkev, len iný obrad, ale oni si chceli vyskúšať, ako to dopadne s gréckokatolíkmi, lebo ich je nepomerne menej oproti rímskokatolíkom,“ vysvetlil arcibiskup.

Na kňazov šli najprv po dobrom, potom taktiku zmenili

Zlomiť kňazov, aby zanechali svoju gréckokatolícku cirkev, sa snažila vtedajšia komunistická moc rôznymi spôsobmi. Začínali pozitívnou motiváciou – boli to ponuky na lepší plat, dobré auto, dobrú faru.

„Keď takto nepochodili, potom sa im vyhrážali - pôjdete do väzenia, rozbijeme vám rodinu, neuvidíte manželku, deti. Potom sa tí kňazi skrývali, utekali, nechceli len tak vydať kožu,“ opisuje Babjak.

Kňazi, ktorí sa zlomiť nedali, končili uväznení v Podolínci či iných sústreďovacích táboroch, kde im dávali práce a snažili sa ich „prevychovať“.

Mnohí boli vyvezení do Sudet.

„Mysleli si, že naši kňazi hravo podpíšu, lebo mali rodiny, mnoho detí, ale v tom sa akosi zmýlili.“

Dnes s tromi blahoslavenými

V PKO sa tak 28. apríl 1950 stal miestom zvláštneho procesu. Pripraveného, kde odzneli smerom ku gréckokatolíckej cirkvi vyrieknuté tvrdé slová - je zakázaná, neexistuje.

„Všetkým bola daná možnosť, aby prestúpili a udomácnili sa v pravoslávnej cirkvi. Radšej volili väzenie, len malá časť prijala plán komunistov. Ale človek mieni a Pán Boh mení. Po 18 rokoch znova cirkev vzkriesil k životu a my sme mu za to zo srdca vďační. Bola to skúška, v ktorej sme s pomocou Božou obstáli. A dnes nás Pán štedro odmeňuje, napríklad aj cez zatiaľ troch blahoslavených,“ konštatuje Babjak.

Veriaci volili rôzne cesty

Aj na strane veriacich vznikali rôzne rozhodnutia. Arcibiskup vysvetľuje, že sa delili do pomyselných troch skupín.

Súvisiaci článok Sviatok gréckokatolíkov: Prešovská archieparchia má 200 rokov Čítajte 

„Jedni zostali na miestach vo svojich chrámoch. Nič sme nepodpisovali, neprestúpili, tu naši otcovia budovali tieto chrámy, my sme stále gréckokatolíci, aj keď sa zmenil kňaz, liturgia je tá istá.

Druhá, najväčšia časť, prešla k rímskokatolíkom. Bolo im povedané, že ak by sa niečo stalo, tak s rímskokatolíkmi máme jednu vieru.

Tretia skupina boli tí, ktorí ostali doma alebo navštevovali cintoríny, pri krížoch sa stretávali a modlili.“

Po roku, ale predsa

Pri sále PKO sa počas stredajšieho dopoludnia spolu s arcibiskupom Jánom Babjakom v spomínaní stretli aj primátorka Prešova Andrea Turčanová, predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský, prvý prodekan Prešovskej univerzity Gabriel Paľa či dekan Gréckokatolíckej teologickej fakulty PU Peter Šturák.

„Dnes sa veľa hovorí o slobode, ktorú by sme všetci chceli mať, ale o tej skutočnej slobode, ktorá dáva našim skutkom aj mravnú hodnotu, už menej. Väčšinou sa hovorí o slobode, kde si robí každý, čo chce. Pred 71 rokmi bola potlačená aj zlikvidovaná gréckokatolícka cirkev. Chcem poďakovať tým, ktorí prejavili svoje hrdinstvo a dokázali prežiť ťažké žaláre, nútené práce, perzekúcie. A aj tým, ktorí sa z týchto žalárov nikdy nevrátili a podstúpili obetu, mučenícku obetu,“ povedal vo svojom príhovore Milan Majerský.

To, že kňazi napriek tlaku nepodľahli, vníma arcibiskup ako skúšku, ktorej ovocie žne cirkev dnes, zvládnutú vďaka sile zhora.

„Toto je vďaka Božej milosti, lebo človek, keď prídu tlaky, tak môže všelijako reagovať a môže pozerať na dobro aktuálne, ale oni mali pevnú vieru a pozerali na dobro večné. Radšej volili utrpenie aj s celou rodinou, ako by mali zapredať a mať z toho len výhody, tu na tejto zemi,“ vysvetlil arcibiskup.

Odhalenie spomienkovej tabule malo byť pôvodne minulého roku, pri príležitosti 70. výročia. Situácia spojená s počiatočným šírením koronavírusu to však neumožnila.

Symbolickú slávnosť tak pripravili v úzkom kruhu tento rok.

„Radšej neskôr ako nikdy,“ dodal s úsmevom arcibiskup Ján Babjak. Odkaz vtedajšej doby a prešovského soboru už navždy ostane ako biľag v dejinách gréckokatolíckej cirkvi, ktorý však po rokoch priniesol svoje ovocie v podobe nanovo oživenej cirkvi.

„Také niečo by sa už nemalo zopakovať a nesmie sa zopakovať. Sme vďační, že tá generácia našich predkov nám nechala takýto nádherný odkaz, zostali verní cirkvi, Bohu aj svojmu svedomiu.“

Atmosféru stretnutia umocnil a podčiarkol spev, príznačný pre toto poveľkonočné obdobie, Christos voskrese.

Najčítanejšie na My Šariš

          Komerčné články

          1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
          2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
          3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
          4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
          5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
          6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
          7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
          8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
          1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
          2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
          3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
          4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
          5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
          6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
          7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
          8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
          1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 704
          2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
          3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 053
          4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 744
          5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 004
          6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 822
          7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 7 938
          8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 539
          1. Juraj Kumičák: Kolaborant
          2. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
          3. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
          4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
          5. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
          6. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
          7. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
          8. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
          1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 570
          2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 488
          3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 362
          4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 776
          5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 354
          6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 344
          7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 980
          8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 419
          1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
          2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
          3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
          4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
          5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
          6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
          7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
          8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
          SkryťVypnúť reklamu
          SkryťVypnúť reklamu

          Hlavné správy z MY Šariš

          Ak hľadáte ideálne miesto na výlet do prírody počas veľkonočných sviatkov, práve ste ho našli.


          Konateľ spoločnosti Tanawa Anton Ulbricht.

          Toto je príbeh značky Tatranská minerálka.


          Táto show ROZPÁLI TOPFEST na žilinskom letisku 29. júna!


          Ilustračná fotografia.

          V bezplatnej právnej poradni advokáti odpovedajú na čitateľské otázky.


          1. Juraj Kumičák: Kolaborant
          2. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
          3. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
          4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
          5. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
          6. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
          7. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
          8. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
          1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 570
          2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 488
          3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 362
          4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 776
          5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 354
          6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 344
          7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 980
          8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 419
          1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
          2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
          3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
          4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
          5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
          6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
          7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
          8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

          Už ste čítali?

          SkryťZatvoriť reklamu