Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Volejbalistky Prešova zaskočili favorita, uchmatli mu bod

V rámci prvého kola skupiny o 5. – 7.miesto cestovali prešovské volejbalistky k favoritovi skupiny.

Zo zápasu.Zo zápasu. (Zdroj: VK Brusno)

PREŠOV. Pred zápasom mali východniarky s Brusnom nelichotivú bilanciu. S Piraňami prehrali päťkrát v rade a naposledy im uchmatli aspoň bod 1. februára minulého roka.

VK Prešov sa netajil tým, že nechcú byť v skupine fackovacím panákom a chcú atakovať siedmu priečku. V zápase to mladý prešovský tím do bodky potvrdil a podal výborný výkon.

Súvisiaci článok Prešovčanky nestačili na favorita z Nitry, uchmatli si aspoň set Čítajte

Nebojácny výkon v úvodných dvoch setoch nestačil

Hráčky Prešova sa svojho súpera nezľakli a boli im viac ako vyrovnaným súperom. Keď Čermáková dala eso, bolo v úvode 0:2. Favorit stretnutia bol zaskočený aktivitou hostiek a oba celky sa snažili prikloniť misky váh na svoju stranu 4:4 a 5:5. Vyrovnaný volejbal pokračoval. Prešovčanky si opäť vytvorili dvojbodový náskok 7:9 a Brusnianky museli výsledok otáčať 11:9.

Východniarky ale dobrou hrou na sieti robili domácim hráčkam problémy a keď Kubová dala svoje prvé eso, bol stav 14:17. VK zvýšili svoj náskok o štyri body na 15:19 a zdalo sa, že prvý set zvládnu. Domáce hráčky začali byť agresívnejšie na sieti a pomaličky ukrajovali z náskoku VK až nakoniec vyrovnali na 20:20.
Prešovčanky znervózneli a na ich hre bolo vidieť, že sa doslova zľakli úspešného výsledku v úvodnom sete. Záver zvládli lepšie Brusnianky 25:23 a ujali sa vedenia v zápase.

Vyrovnaný zápas pokračoval aj v druhom sete a od stavu 5:3 päťkrát v rade bodovali hostky a hneď bolo 5:8. Druhý set bol ako na hojdačke a hráčky Brusna aj Prešova produkovali pekný volejbal 10:9. Vzápätí si tréner Prešova Roman Németh vzal oddychový čas a jeho zverenkyne otočili bodový stav na 10:12 vo svoj prospech. To isté platilo aj na opačnej strane a keď Belisariová dala eso, stav sa opäť otáčal v prospech domácich 15:13. Od stavu 15:16 piatimi loptami opäť otáčali Brusnianky 20:16, ale ani tento náskok pre domácich nebol rozhodujúci.

Hostky z Prešova napodobnili domáce hráčky a aj vďaka dvom esám Kotuličovej upravovali Prešovčanky na 20:21. Bolo sa na čo pozerať, záver setu zvládli lepšie Pirane – 25:23 a ujali sa vedenia v zápase 2:0.

Famózny obrat z 0:2

Tretí set bol opäť vyrovnaný, ale hosťujúce hráčky nechceli nechať nič na náhodu 1:3, 4:3, 4:6. V oboch celkoch bolo vidieť nervozitu a oba tímy produkoval veľa chýb. Pirane si vytvorili päťbodový náskok 15:10, 17:12 a zdalo sa, že tretí set bude patriť opäť domácim hráčkam a bude vymaľované.

Prešovčanky sa ale otriasli a pomaly začali sťahovať náskok Brusna aj vďaka zvýšenej aktivite na sieti až bol stav 21:21. Keď Dlhošová dala na 22:21, bolo to z domácej strany všetko a výborne hrajúce hostky v závere znížili stav zápasu, keď tretí set zvládli 25:22.

Úvod štvrtého setu patril od začiatku hráčkam VK Prešov, ktoré hneď v úvode viedli 3:10, keď aj vďaka chybám Brusna bodovali sedemkrát v rade. Od stavu 5:11 sa Pirane dotiahli na 9:11, ale Prešovčanky to nevyviedlo z miery a hrali výborný volejbal 11:16. Keď Lukáčová zvládla úspešne blok, boli hráčky Prešova na koni, žiadnu drámu v závere štvrtého setu už nepripustili – 17:25 a doviedli zápas do tajbrejku.

V tajbrejku rozhodli skúsenosti

Záverečný set začala Lukáčová esom a neskôr Kotuličová úspešným útokom dala najavo, že Prešovčanky si na favorita trúfajú a chcú dosiahnuť prekvapujúci výsledok a získať jeho skalp – 3:4, 4:7. Od stavu 5:8 dovolili hostky domácim hráčkam bodovať štyrikrát v rade, ale Lukáčová blokom vyrovnávala na 9:9 a začínalo sa odznova.

Už sa zdalo, že Pirane zápas zvládnu, keď esom dostala domácich do trojbodového trháku bývalá hráčka Prešova Vrabcová 13:10, ale opak bol pravdou.
Výborne hrajúca Kotuličová a Čermáková boli proti a stav bol opäť vyrovnaný 13:13. Prešovské volejbalistky viedli 15:16, domáca Kvasanová chybovala, a od víťazstva ich delila jediná lopta. Prekvapenie by bolo na svete, ale Brusnianky boli proti, predviedli dokonalý obrat a zvíťazili 18:16.

Hodnotenie zápasu:

Prešovské volejbalistky predviedli v zápase jeden z najlepších výkonov v tomto ročníku a potrápili favorita. Stačilo veľmi málo a mali by jeho skalp.
Prešovčanky produkovali výbornú hru na sieti a viac v zápase medzi sebou komunikovali. Ťahúňom družstva bola opäť Paula Kubová, ku ktorej sa pridala výborným výkonom Róberta Kotuličová a Sára Pisarčíková. Zápas rozhodla väčšia skúsenosť domáceho družstva.