FINTICE. V priestoroch takmer ako v Prezidentskom paláci volia vo Finticiach v Prešovskom okrese. Miestom pre voľby sa tu stala vynovená jedinečná erbová sála, ktorú verejnosti predstavili len pred pár týždňami.
Teraz, počas volieb, sa tak prítomní nielen zamýšľali nad tým, komu dajú svoj hlas, ale mohli aj obdivovať úchvatné diela, ktoré tu zanechala história.
Nestíhali si podávať kľučky
Vo Finticiach sa na volebnú účasť sťažovať nemohli. Popoludní tu mali z približne 1600 voličov odvolených už 35 %.
Volebná komisia konštatovala, že napriek tomu, aké majú návaly, o ktorých sme sa sami presvedčili, je priebeh bezproblémový. Škatuľu na nepoužité volebné lístky však už dvakrát vyprázdňovali, aktuálne bola už plná takmer tretia várka.
„Áno, občania prichádzajú voliť, máme plno, je veľký záujem,“ zhodli sa členovia komisie.
Predtým tu upratovala, teraz dozerá na priebeh
V rámci volebnej komisie bola jednou z členiek aj Danka Dravecká. Tá má k erbovej sále zvlášť vrúcny vzťah. Keď sa rekonštruovala, bola tu od samého počiatku až po jej slávnostné otvorenie.
„Celý rok som tu prežívala s majstrami, ako sa tu robilo, do večera a dnes tu máme tento výsledok. Môžeme to ukázať obci aj verejnosti, z čoho sa veľmi teším. Ľudia sem chodia, že uau, nadšenie z toho, čo sa nám tu podarilo,“ netajila radosť Danka.
„Sála bola v dezolátnom stave, lebo bolo na tom veľa náterov, ale teraz sme šťastní, že sme to vynovili. Som rada, že som tu mohla pomôcť pri prácach po celý čas," tešila sa Dravecká. Sama má v sále ako svoju srdcovku obraz, na ktorom sa nachádza čelo kaštieľa. „Tam sa nachádzajú aj pôvodné sochy, ktorú sú už ale zničené, tak aspoň cez tento obraz môžem takto spomínať,“ vyznala sa.
Čaro fresiek i obrazov
Ľudia, ktorí prišli do sály po jej rekonštrukcii, nestíhali žasnúť.
„Predtým to tu také nebolo. Veľa sme tu chodili napríklad na zábavy, keď hrala živá hudba. Aj to tu bolo väčšie,“ zaspomínali si manželia Anna a Anton Lelákoví.
Pri pohľade okolo seba však netajili nadšenie. „Teraz to krásne poprerábali, naozaj to veľmi pekne vyzerá,“ tešili sa. Voľby sa tak stali vynikajúcou príležitosťou ukázať, čo projekt rekonštrukcie, trvajúci viac ako 1,5 roka, priniesol.
Dôstojný akt si žiada dôstojné priestory
Ľudia sa mohli o výsledku reštaurovania presvedčiť na vlastné oči. Dôvod bol však aj ďalší, o nič menej podstatnejší.
„To, prečo sme sa rozhodli urobiť tu volebnú miestnosť, je fakt, že voľby, ako štátny akt, sú veľmi vážna záležitosť a vyžaduje si to aj vážne a vznešené prostredie. Tak sme sa rozhodli dať aj takýmto spôsobom vážnosť voľbám. A platí to aj naopak – tak vážny akt dáva hodnotu tejto miestnosti,“ vysvetlil riaditeľ Galérie a múzea vo Finticiach, pod ktoré erbová sála patrí, Gabriel Trusa.
Voličskú povinnosť tak, obrazne povedané, symbolicky spojili s ľudskou zvedavosťou.
Volili tu pred 40 rokmi a teraz opäť
V priestoroch terajšej erbovej sály boli kedysi napríklad aj tanečná sála či výbor, kde sa konali voľby tiež. Napríklad aj v roku 1980.
Vtedy tu volili aj manželia Mária a Blažej Miškaninoví. Teraz sa na miesto rovnaké, ale úplne iné, vrátili po rokoch opäť. Z čias ich vtedajšej voľby sa zachovala dnes už doslova archívna fotografia. Na nej vtedy mali 35 rokov.
Len vtedy vraj pri voľbe nemali také možnosti rozhodovania ako dnes. „Predsa len to bolo iné, vtedy,“ zhodli sa.
Nadšení však boli z priestorov. Tie si pamätajú úplne inak. „Vtedy to tu bolo inak, veľké javisko, hralo sa divadlo. Maľby však nebolo vidieť, bolo to všetko pozatierané. Nevedeli sme, čo sa tam skrýva,“ zaspomínal si pán Blažej.
Aj on s manželkou sa však v týchto priestoroch zvŕtal počas zábav. „Vedľa bol tiež výčap počas týchto tanečných zábav. A keď sme hrali futbal, tak vedľa mali sklady futbalisti,“ opísal rôznorodé využitie priestorov.
A to bolo skutočne rôznorodé. „Tu bola niekedy tiež aj kaplnka, keď sa opravoval kostol. Tak sme tu chodili na omše,“ prezradila pani Mária. „Ale teraz je to skutočne nádhera, ako sa to podarilo vynoviť,“ tešila sa.
Fintičania tak mali okrem splnenej voličskej povinnosti ešte aj bonus v podobe potešenia oka i ducha.