PREŠOV. Do pochmúrneho tichého rána sa zobudil v prvú decembrovú sobotu Prešov. Tragédia obrovských rozmerov z predošlého dňa otriasla každým.
Výbuch bytovky na Mukačevskej ulici si vyžiadal zatiaľ podľa posledných informácií (16.30) zo strany primátorky mesta Andrey Turčanovej pravdepodobne osem obetí.
Ako uvádza slová primátorky Korzár: "Niektoré telá nie sú ešte identifikované."
Na mieste stále pracujú záchranné zložky. Mobilizuje sa celé mesto.
Ostali len oči pre plač
Príchod na Mukačevskú ulicu, na ktorej už druhý deň riadi dopravu polícia, je viac ako ťažký.
Už z diaľky vidieť zelenú bytovku, ktorá je zhora čierno-čierna. Zadymená, zhorená fasáda, vybité okná i celé steny. Na plošine z vonkajšej strany sú pri nej hasiči.

Priamo na mieste to nie je pohľad o nič lepší. Naopak. Hrôzostrašne sa týčiaca dvanásťposchodová bytovka. Okolo nej sú desiatky hasičov, policajtov, všetko je opáskované, všetci pracujú z plných síl. Parkovisko je prázdne, mesto zabezpečilo odtiahnutie áut. Ľudia stále postávajú v okolí.
"To je strašné, strašné. Máš a zrazu nemáš, chudáci tie rodiny,“ plače pani Jana, ktorá býva na Solivare, ale v bytovke mala svoju známu, ktorá, našťastie, prežila. Zboku ju podpieral jej manžel, ale hovoriť nevládala, len s plačom hľadela na ruiny bytovky.
V okolí tamojšej súkromnej školy stálo aj napriek mrazivému počasiu i smútku niekoľko ľudí, ktorí ticho sledovali prácu záchranárov.
Očitý svedok: Prečo nepomohli?
S prácou záchranárov nebol spokojný každý. Obrovský pocit krivdy spôsobil u očitých svedkov moment, keď jeden človek z balkóna spadol a ďalší úpenlivo prosil o pomoc.
Práca záchranárov vtedy bola vnímaná ako nedostatočná.

"Je to jeden smutný príbeh, keď upozorňujete človeka, že im tam visí človek. Druhý volal o pomoc. Zhruba cirka polhodina, ale nikto sa k tomu nepostavil. Plošina bola na opačnej strane. A vravím – chýba tu ešte jedna plošina. Nikto sa tou stranou, kde to bolo najviac ohrozené, nezaoberal," opísal rozhorčene Róbert Obšut, ktorý bol po celý čas na mieste. Náhodou šiel v tom čase okolo.
Keď bol pri výbuchu tam, už neodišiel. Sám v minulosti v tejto lokalite žil.
"Lietal som hore-dole, snažil som sa posúvať informácie, kde a kto. To dievča z prvého poschodia skočilo dole. Ja sa pýtam – logicky uvažujme - ako je možné, že neboli ani vankúše? Nebolo pripravené nič. Aj ten zoskok by stačil."
Rovnako opísal aj ďalšieho človeka, ktorého videl na vlastné oči.
"On najprv na zábradlí stál, potom už iba visel, chcel sa rozhúpať a ísť o poschodie nižšie. Videl som to, je to smutné. Ale urobím všetko preto, aby som posunul ľudí k tomu, aby sa niekto vyjadril, tú bytovku treba zbúrať a týmto ľuďom postaviť nové byty. Ak bude potreba, som ochotný aj sám osobne za to vyhlásiť štrajk,“ povedal zdrvený muž. "Stále som sa pozeral po oknách. Nie po ohni. Mňa oheň nezaujímal."
Hasiči: Nesúhlasili so spôsobmi prerábky
Na mieste deň a noc zasahovali hasiči. Okrem prešovských prišli aj kolegovia zo širokého okolia. Ešte včera našli päť obetí. Šiestu dnes ráno.
"Celú noc hasiči pátrali po možných živých ľuďoch, skoro ráno nahlásili likvidáciu požiaru. Teraz prebieha prehľadávanie. Sedem mŕtvych, jeden nezvestný,“ konkretizoval v sobotu dopoludnia Prešovský krajský riaditeľ HaZZ Ján Goliaš.
Príčiny výbuchu sa kryštalizujú. Chybou však bolo napríklad to, že sa neprihliadalo na odporúčania odborníkov.
"Pri prerábaní bytového domu Okresné riaditeľstvo hasičského záchranného zboru nesúhlasilo so spôsobom prerábky a hlavne s únikovými cestami, ktoré boli na takýto počet ľudí proti predpisom. Bola tiež vykonaná kontrola. Znova sme zistili, že to, čo bolo z našej strany odporúčané, nebolo dodržané,“ konštatoval Ján Goliaš.
O postihoch hovoriť nechcel, bude sa čakať na vyšetrovanie.
Miesto spomienky
Pri obchádzke bytovky zo všetkých strán stále prebiehalo upratovanie toho, čo rozmetalo po okolí.
Viacero bytov v okolí malo vybité okná či poškodené žalúzie. Vstupy do bytoviek koordinovali policajti. Stále stáli na mieste hasičské a záchranné autá. Pár metrov od miesta nešťastia, v blízkosti neďalekého kostola, už horeli sviečky. Na pietnom mieste sa ľudia pristavovali a ticho si uctili spomienku obetí.
Kilogramy pomoci a štedrosti
Rušno bolo nielen pri bytovke. Rovnako aj o čosi ďalej, v priestoroch Základnej školy Prostějovská.
Tamojšie chodby plnili množstvá jedla, oblečenia, drogérie. Koordinátori tam pomáhali a rozdeľovali potrebné veci pre každého, kto to potreboval.
"Všade, všetko je plné, ľudia stále prichádzajú a nosia všetko potrebné," konštatovala riaditeľka školy Viera Leščáková.
V tejto škole aj zasadá krízový štáb, ktoré je stále k dispozícii. Stretli sme tu aj odborníkov, a to špecialistov z tímu posttraumatickej intervenčnej starostlivosti Ministerstva vnútra SR. Tí sú plne k dispozícii pri dávaní rád a nasmerovaní v týchto ťažkých časoch tragédie.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny vyslalo do Prešova na pomoc 220-členný tím. Ich úlohou je pomoc a kompletné psychologické poradenstvo.
Každý, koho sa tragédia týka, má dvere na tejto škole dokorán otvorené.
„Ľudská štedrosť nemá hraníc, pomáha každý, kto môže, čím môže. Je toho veľmi veľa, ale rozdelíme to každému, kto potrebuje,“ povedali dobrovoľníčky, ktoré delili jedlo pre prichádzajúcich.
Vonku je chladné decembrové počasie. Vo vnútri budovy však hrejú aj v neľahkých momentoch ľudské teplo a dobrota.