PREŠOV Neostať len na teoretickej úrovni, ale prepojiť ju aj s praxou. Neštudovať len v škole, ale učiť sa priamo vo firme.
Duálne vzdelávanie podporuje Európska únia
Aj to sú ciele duálneho vzdelávania, ktoré sa na Slovensku úspešne rozbehlo.
Školy sa tak dostali do aktívnej spolupráce s firmami vo svojich regiónoch, pre ktoré tak pripravujú potenciálnych budúcich zamestnancov, teda svojich študentov, už počas ich štúdia. Podporuje ho aj Európska únia.
Funguje spojenie študenta a zamestnávateľa
Duálne vzdelávanie je na Slovensku národným projektom, rozvíja sa v rámci operačného programu Ľudské zdroje.
Jeho hlavným cieľom je celoplošne uskutočniť vzdelávanie v rámci učebných a študijných programov a hlavne prehĺbenie prepojenia vzťahu zamestnávateľ – stredná škola – žiak.
Veľkou výhodou tohto systému výučby je fakt, že školy už priamo pre konkrétne pracovné miesta pripravujú žiakov tak, aby sa po ukončení štúdia vedeli priamo zaradiť do pracovného pomeru.
Trvanie projektu odštartovalo v januári 2016, prebiehať bude až do konca roka 2020.
Celkovo je na to vyčlenená suma vo výške viac ako 33,6 milióna eur.
Len v Prešovskom kraji bolo napríklad v uplynulom školskom roku 2018/2019 vzdelávaných v rámci duálneho vzdelávania celkovo 83 žiakov v siedmich školách.
Najviac ich takto v rámci kraja pripravuje Stredná odborná škola technická na Kukučínovej ulici v Poprade v spolupráci s Tatravagónkou Poprad.
Prví absolventi z Volgogradskej
Milan Laca zo Strednej odbornej školy na Volgogradskej v Prešove duálne vzdelávanie pozná naozaj veľmi dobre.
Prví absolventi systému duálneho vzdelávania, ktorí v júni minulého roka skončili, boli práve z tejto školy. Celkovo boli štyria.
„Išli sme do toho ako prví v kraji, boli sme spolu v projekte, chodíme v tom pomerne dlho a vychytali sme všetky detské choroby. Na východe je to vždy inak a ani detské choroby neskončili. Bojím sa, že prerastú do chronického štádia. Preto vítame zmeny, ktoré sa pripravujú a aj vstupujú do praxe spolu s odporúčaniami, ktoré k duálnemu vzdelávaniu dostávame.“
Župan: Musíme remeslá podporovať
Duálne vzdelávanie si vzal za svoje štát. Rovnako je to aj v prípade krajov, Prešovský nevynímajúc.
„Určite budem podporovať duálne vzdelávanie. Mať doma remeselníka nie je zlé. Dnes remeselník, dobrý murár, zarobí viac ako lekár. Skúste si tu nájsť murára, ktorý vám postaví dom. Je to problém. Mnohí povedia, že na celý rok mám vybúkované zákazky,“ konštatoval pri otázke efektivity duálneho vzdelávania v rámci jednej z diskusií predseda PSK Milan Majerský.
„Sú to ľudia, ktorí veľmi dobre zarábajú. Na to ale musia byť pripravené školy, aby, keď žiak skončí školu, vedel si založiť živnosť a začať robiť svoje remeslo. Tak to funguje aj v zahraničí. Dnes si živnostník, ktorý má pracovnú zručnosť a vyštudované remeslo, dokáže pekne zarobiť.“
