PREŠOV. Opozičný poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý (zvolený za Sieť, dnes Spolu) navštívil v uplynulých dňoch Fakultnú nemocnicu s poliklinikou (FNsP) Jána Adama Reimana v Prešove.
Bol to práve Beblavý, kto v minulosti otvoril kauzu bývalej riaditeľky prešovskej FNsP Moniky Pažinkovej, neskôr predsedníčky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a jej manžela Petra.
V skratke, za vlády Smeru sa Pažinkovcom začalo neobvykle dariť.
Pažinka získal s Norbertom Bödörom polikliniku na Sekčove a „zo skrachovanej polikliniky sa zrazu stala zlatá baňa“.
V roku 2014 ju predali Pente.
Debata o stave nemocnice
Požiadal o stretnutie s manažmentom nemocnice. Beblavého prijali traja členovia vedenia štátnej FNsP.
„Prešovská nemocnica je mimoriadne dôležitá. Je to jeden z najväčších zamestnávateľov v kraji, je to koncová nemocnica pre jeden z najľudnatejších krajov na Slovensku, ale pritom dlhodobo vo výsledkoch rôznych meraní nevychádza až tak dobre. Ako nejaká slovenská špička, ako nemocnica, ktorú by si Prešovský kraj zaslúžil. Vyslovene ma zaujímalo, ako to vníma manažment, ako vnímajú tie problémy,“ konštatoval M. Beblavý.
„Na jednej strane oceňujem, že ma prijali. Nebáli sa stretnúť s opozičným politikom a mali sme veľmi dobrú debatu. Na druhej strane musím povedať, že som nemal úplne pocit, že si uvedomujú hĺbku tých problémov,“ povedal o stretnutí poslanec s tým, že chápe, že každá líška svoj chvost chváli.
„Mal som pocit, že oni to tak vnímajú, že robia, čo môžu a je to dobre.“
Podľa Beblavého mnohé z problémov súčasného zdravotníctva sa skutočne netýkajú manažmentu nemocnice. „No z toho, čo mne hovoria ľudia o nemocnici, sa mi ten manažment zdal príliš optimistický.“
Jedným dychom doplnil: „Zároveň čo sa mi páčilo bolo, že majú plán, ako to postupne zlepšiť. Ako sa postavil interný monoblok. Teraz riešia onkológiu, chcú riešiť matku a dieťa a tento blok. Len ja osobne si myslím, že slovenské zdravotníctvo bude vyžadovať hlbšie zmeny, než len mierne zlepšovanie v medziach zákona.“
Ľudia robia, čo môžu
Akú známku by udelil FNsP J. A. Reimana v Prešove?
„To by som si nedovolil. Robí tam 2 400 ľudí a drvivá väčšina robí, čo môže. Skôr sa mi zdá, že ako celok je za posledných 12 - 15 rokov až príliš často nástrojom politiky,“ poukázal na menovanie manažmentov štátnych nemocníc. Podľa neho to „ľudia blízki Smeru vnímajú skôr ako dojnú kravu, než ako verejnú službu“.
Práve to považuje za chybu.
„Z tých 2 400 ľudí je drvivá väčšina veľmi fajn, ale keď sa pozriete na stav niektorých pavilónov, alebo na ukazovatele zdravotnej starostlivosti, tak to nie je ideálne.“
Pri inom systéme by aj prešovská nemocnica podľa Beblavého mohla byť ďalej.
„Áno. Aj s tými istými lekármi, s tými istými sestrami, by tie výsledky mohli byť úplne niekde inde. Tiež si myslím, že manažment by mal mať ambicióznejšie ciele. Lebo zatiaľ má pocit, že všetko je v poriadku, čo nie je v súlade so spätnou väzbou, ktorú dostávam, keď sa bavím s ľuďmi, ktorí žijú tu a v okolí. Teda, že nemocnica je super a stačí ju len pomaličky vylepšovať.“
Chcú razantnú zmenu systému
Beblavý verí, že po voľbách dôjde k výmene vlády. No zároveň každú zmenu musia robiť konkrétni ľudia.
Tentoraz v prešovskej FNsP neriešil žiadnu konkrétnu kauzu. Podľa jeho slov je síce politika káuz dôležitá, aby sa odhalilo, že niekto okradne ľudí o milióny, ale dôležitejšia je zmena systému.
„Rokmi som zistil, že vy aj odstrelíte jednu pani Pažinkovú, ale nahradí ju niekto iný. Ak nezmeníte systém, nezmeníte vládu, nezmení sa to. Preto sa posledné roky zameriavame skôr na to, ako zmeniť systém. Nie tie figúrky.“
Ako jeden z opozičných politických lídrov si Beblavý trúfa na ráznejšie zmeny.
„Pripravili sme 25-stranový program pre zdravotníctvo. Nestačí povedať, vymeňme riaditeľov a bude tu raj na zemi, lebo sa nebude kradnúť. Zdravotníctvo by potrebovalo hlbší zárez, aj tu v Prešove,“ dodal Miroslav Beblavý.
Vyjadrenie FNsP
Oslovili sme aj Fakultnú nemocnicu J. A. Raymana v Prešove.
Na naše otázky odpovedala ekonomická riaditeľka FNsP Mária Miščíková.
Ako hodnotíte stretnutie s opozičným poslancom?
„Stretnutie s poslancom Beblavým sme brali ako pracovné stretnutie a záujem poslanca NR SR o prešovskú nemocnicu."
Beblavý v rozhovore pre Korzár ocenil, že manažment FNsP má plán ako zlepšovať nemocnicu, ale zdal sa mu príliš optimistický a myslí si, že slovenské zdravotníctvo potrebuje hlbšie zmeny. Ako by ste komentovali tieto slová?
„Konštruktívny plán s víziou musí byť vždy optimistický vzhľadom na skutočnosť, že ide o plán rozvoja nemocnice. Vedenie nemocnice považuje tento plán za uskutočniteľný a postupne ho realizuje. Ako manažment nemocnice neriešime globálne problémy zdravotníctva, ale problémy nemocnice. Samozrejme, že tieto problémy riešime vždy vo vzťahu ku globálnemu dianiu v zdravotníctve, ktorého prostredie je centrálne regulované."