PREŠOV. Našli chuť žiť znova, ich druhým domovom či záchytným bodom sa stala charita.
Príbehy niekoľkých z nich sú teraz zvečnené v podobe fotografií, výstava ktorých bude z Prešova putovať po celom Slovensku.
Z tmy na svetlo
Prešovské resocializačné stredisko Domov nádeje, jedna z pobočiek Gréckokatolíckej charity v Prešove, sa stalo miestom, kde slávnostne predstavili výstavu fotografií siedmich klientov charity.

Inšpiratívne príbehy vybrali spomedzi viac ako 23-tisíc klientov, o ktorých sa Slovenská katolícka charita stará.
„Výstava predstavuje životné príbehy ľudí, pričom cieľom je predstaviť činnosť charity, ktorá sa už viac ako 90 rokov venuje charitnej činnosti a snaží sa byť blízko pri človeku. Snaží sa dostať týchto ľudí späť k plnohodnotnému životu. Tiež je to i zároveň vďaka tým, ktorí sa o týchto ľudí starajú,“ povedal na margo výstavy generálny sekretár SKCH Erich Hulman.
Ako však zdôraznil, inšpiratívne je, že v sebe našli silu bojovať i prijať pomocnú ruku.
Rozličné miesta, rozliční ľudia
Fotografie zobrazujú ľudí z rôznych miest – Prešova, Lipian, Trnavy, Žiliny či Spišskej Novej Vsi.
„Boli vybrané tak, aby reprezentovali širokú činnosť charity,“ povedal Hulman. S nápadom tohto projektu prišli pracovníci.
„Sú veľmi dotknutí príbehmi ľudí a hovoria, že toto by mali počuť všetci, aby sme si rozumeli navzájom a k ľuďom, ktorí majú problémy, si mohli vytvoriť vzťah. Našu činnosť totiž potrebujeme robiť so srdcom.“
Vizuálna podoba dokáže osloviť
Oko talentovaného fotografa Adama Khaleda pomohlo tieto neľahké osudy spracovať do vizuálnej podoby, ktorú podčiarkujú aj sprievodné texty.
Každá fotografia je originálna, každý životný príbeh je jedinečný. Prečo sa rozhodli pre takéto spracovanie?
„Myslíme si, že vizuálna forma dokáže ľudí v dnešnej uponáhľanej dobe najlepšie osloviť,“ skonštatoval Hulman.
Výstavu si v Prešove pozreli záujemcovia nielen v priestoroch charity, ale tiež aj v gréckokatolíckej katedrále či jednom z obchodných centier na Sekčove.
Z Prešova po celom Slovensku
Výstavu odštartovali v metropole Šariša.
„Začína sa u nás a je to pre nás pocta. Človek totiž môže zakopnúť, ale vždy sú tu organizácie ochotné mu pomôcť,“ povedal Peter Valiček, riaditeľ Gréckokatolíckej charity v Prešove. Ako vysvetlil, pri každom klientovi je podstatný už prvý kontakt, jeho prijatie.
„Aby človek začínal rozmýšľať nad sebou. Ak časom príde pozitívna spätná väzba na dobré veci, ktoré urobil, tak následne nachádza v sebe silu, že predsa nie je všetko stratené, že sa dá niečo urobiť. Pomáhame mu aj duchovne, nanovo sa postaviť hore a kráčať ďalej,“ vysvetlil Valiček, podľa ktorého je však, bohužiaľ, trendom posledné roky, že prichádza čoraz viac mladých ľudí.
Výstavu si v Prešove pozreli záujemcovia nielen v priestoroch charity, ale tiež aj v gréckokatolíckej katedrále či jednom z obchodných centier na Sekčove.
Nasledujúce dni ešte bude putovať po ďalších mestách Slovenska.