Utorok, 29. november, 2022 | Meniny má Vratko

Juraj Bochňa: Je čas pohnúť sa ďalej

Rozhovor s kandidátom na primátora o poslaneckej práci, živote v Bardejove a hlavne o tom, prečo sa rozhodol kandidovať.

Juraj Bochňa "v civile". (FOTO: ARCHÍV)Juraj Bochňa "v civile". (FOTO: ARCHÍV)

Juraj Bochňa, riaditeľ Hornošarišského osvetového strediska v Bardejove, sa začiatkom roka dostal do povedomia volebným úspechom vo voľbách Prešovského samosprávneho kraja, keď v meste Bardejov získal o 1 084 hlasov viac ako súčasný primátor Bardejova. Od tej doby sa v meste začalo špekulovať o jeho možnej kandidatúre na post primátora mesta. Do povedomia sa dostal tiež vďaka viacerým jeho výrokom v mestskom zastupiteľstve, kde počas štyroch rokov vystupoval s návrhmi riešení problémov mesta. Sám však v programe Petra Marcina, kde bol pred časom hosťom povedal, že naňho oslovenie „politik“ pôsobí skôr ako nadávka a jedným z jeho cieľov ako kandidáta je odpolitizovanie samosprávy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ľudia vás poznajú z rôznych kultúrnych akcií, ale aj ako moderátora a riaditeľa Hornošarišského osvetového strediska v Bardejove. Posledné štyri roky ste mestským poslancom. Od novembra 2017 aj zastupiteľom v župnom parlamente. Prečo ste sa pred štyrmi rokmi rozhodli vstúpiť do komunálnej politiky a kandidovať za poslanca mestského zastupiteľstva?

Keď som v roku 2014 vstúpil do komunálnej samosprávy, nemal som presnú predstavu ako funguje mesto, poznal som však problémy bežných ľudí, ktorí mi vo voľbách dali svoj hlas. Hneď od začiatku som sa začal venovať tomu, čo potrebovali vyriešiť obyvatelia štvrtého obvodu. Problémov bolo veľa a postupne sa začali ozývať aj obyvatelia iných obvodov, ktorí potrebovali pomôcť a poradiť. Viacero vecí som sa musel naučiť, keďže ma napríklad hneď na začiatku „hodili“ do Komisie podnikateľských aktivít a cestovného ruchu, čo rozhodne nebol môj odbor. Po mesiaci sme sa však rozbehli a komisia nakoniec priniesla viacero inovatívnych a zmysluplných návrhov. Realizácie sa však dočkalo len máločo, pretože sa nedostali cez mestskú radu. Počas týchto štyroch rokov som sa veľa vecí naučil a dostal som príležitosť spoznať fungovanie nášho mesta.

Urobte krátky odpočet vašej poslaneckej práce v meste. Ako a na čom ste pracovali ako mestský poslanec? A aký je váš vzťah so súčasným primátorom?

Nikdy som sa netajil tým, že som mal s pánom Hanuščakom veľmi korektné vzťahy. V minulosti som mestu viackrát pomohol v oblasti kultúry, najmä v období, keď bolo v Bardejove skutočne mŕtvo. Práve v tej dobe vznikli Valali v mesce, či Vianočný jarmok remesiel, ktoré HOS začalo organizovať v meste aj napriek tomu, že gro našej práce bolo v obciach okresu, nie v meste. A myslím, že toto obdobie naštartovalo v Bardejove veľa nových vecí. To bolo ešte v čase, keď som nebol poslancom. Potom ste sa stali poslancom. Keď som sa ním stal, na dennom poriadku boli hlavne jednoduché problémy obyvateľov. Najčastejšie súviseli s parkovaním a vyvážaním odpadu. Ľudia vnímajú mestskú políciu v Bardejove ako vyberačov pokút za parkovanie a to nie je dobre. Hneď na začiatku funkčného obdobia sa mi tiež začal ozývať jeden pán, ktorý sa po večeroch prechádzal po meste a dával mi vedieť, ktoré svetlá v meste nesvietia. Ja som to potom tlmočil opravárom. Po prvých dvoch mesiacoch sme si už s elektrikármi potykali a dnes sme dobrí kamaráti. Ale bolo to aj množstvo problémov pri vzťahoch obyvateľov s podnikateľmi, ktorí napríklad nedodržiavali nočný kľud. Medziľudské vzťahy sú veľmi častý problém a riešiť ho je veľmi nevďačná úloha. Každý má vtedy svoju pravdu a je ťažké dopátrať sa podstaty. Veľmi často sa tiež opakovala situácia, že mestský úrad vôbec neodpovedal na sťažnosti ľudí a vtedy sa veľmi ťažko obnovuje ich dôvera. Množstvo ľudí tiež potrebovalo poradiť, kde sa čo vybavuje. Aj preto je jedným z bodov môjho programu Centrum prvého kontaktu, ktoré podstatne skráti čas potrebný na vybavenie vecí. Uplynulé štyri roky však priniesli aj viacero náročnejších otázok, ku ktorým sa bolo treba postaviť a práve tu sa začali ochladzovať vzťahy so súčasným primátorom. S riešením niektorých problémov mesta som jednoducho nemohol súhlasiť a som presvedčený, že sa mnohým nedorozumeniam dalo predísť. Primátorovi však nič nevyčítam. Skôr si myslím, že je to „práca“ ľudí, ktorí ho za posledné roky obklopili.

Pamätnou sa stala vaša veta pri predaji Centra voľného času: „Ponúkam dvesto tisíc a urobím tam dôstojný kultúrny dom“. Aktívny ste však boli aj pri kauzách čerpacej stanice na Ťačevskej ulici, plánovanej výstavby polyfunkčnej budovy na Hurbanovej ulici či výlepných plôch v meste. Aký bol váš postoj a názor pri týchto veciach? Boli by ste naozaj vyplatili tých 200-tisíc a malo by už mesto kultúrny stánok?

Určite áno. V živote som síce nevidel toľko peňazí pohromade, ale úver by som dostal a som si istý, že by dnes mala kultúra v meste dôstojný základ. Musíme si uvedomiť, že toto bolo skutočne posledné miesto patriace mestu, ktoré spĺňalo kritériá na takýto účel. Dostupnosť, parkoviská, veľkosť a technické zázemie tej budovy ju na to predurčoval. Dodnes som presvedčený, že zrušenie Centra voľného času a následný predaj jeho budovy za neštandardných podmienok bol voči Bardejovčanom zločin. Tú budovu postavili vlastnými rukami naši otcovia. Dobrovoľne a s nadšením, pretože to robili pre svoje deti. Ďalšou náročnou témou boli aj pokusy investora o výstavbu polyfunkčnej budovy bez štúdie následného dopravného zaťaženia. Tento pozemok za bytovkami na Dlhom rade patril pôvodne mestu a bolo tu detské ihrisko.

Čo sa tam vlastne stalo?

Nepochopiteľná výmena sa udiala rýchlo a z pôvodného zámeru verejného parkoviska sa odrazu mala stať polyfunkčná budova, ktorá by ešte viac zaťažila dopravu a ubrala miesto. Predaj verejnej zelene do súkromných rúk je ďalšia vec, ktorú nedokážem pochopiť, pretože predávať verejný priestor jednoducho
nemáme právo. Benzínka k obchvatu nepochybne patrí, ale na opačnej strane cesty. Myslím si, že sa to dalo vyriešiť hneď na začiatku, keby bola vôľa. Oveľa viac ma však znepokojili sprievodné javy, ktoré sa počas tejto kauzy ukázali. Tlačovky a burcovanie ľudí podľa mňa vôbec neprispeli k vyriešeniu problému, skôr naopak.

Spomínali ste aj výlepné plochy.

Na prenájom výlepných plôch som upozorňoval hneď od začiatku. Možno si to neuvedomujeme, ale výlepné plochy mesta sú postavené na miestach, ktoré sa nedajú nahradiť. Všetky prostriedky na komunikáciu s obyvateľmi majú patriť mestu a musíme ich v maximálnej miere využívať. Na takom niečom by nemali profitovať súkromné osoby. Do toho všetkého prišlo nie príliš šťastné riešenie protipovodňovej ochrany, ktoré celkom zmenilo obraz okolia Tople. Ukázalo sa, že viacero možných riešení sa nikdy nedostalo na prejednanie s verejnosťou a naopak, mnoho dobrých nápadov neriešila mestská rada. Podobné problémy majú všetky mestské časti a myslím si, že ľudia začali chápať tento spôsob spravovania „o nás bez nás“ veľmi citlivo a vnímať, že o nich rozhoduje úzka a prepojená skupina ľudí. Ak sa však niekde stane chyba, je dôležité uznať si ju, napraviť, vyvodiť prípadné dôsledky a ísť s čistým štítom ďalej. Inak bude traumatizovať verejnosť aj naďalej a mokvať, čo nikdy neurobí dobrú službu. Je čas pohnúť sa ďalej, nadviazať na tie pozitívne výsledky z uplynulých rokov a rozvíjať mesto spoločne.

Pred minuloročnými župnými voľbami ste pomohli polícii rozkryť organizovanú zločineckú skupinu, ktorá kšeftovala s voličskými hlasmi v rómskych osadách v Prešovskom kraji. Aká to bola skúsenosť a prečo sa podľa vás najmä v našom regióne takéto veci bežné dejú? Myslíte si, že to hrozí aj pred novembrovými komunálnymi voľbami?

Obdobie pred voľbami 2017 bolo pre mňa obrovskou skúsenosťou, ktorú by som však nikomu neprial. Bol to obrovský zásah do súkromia, pretože som bol úzko spätý s vyšetrovaním. Človek si však zvykne aj na odpočúvaný telefón, aj na nahrávky svojho súkromia, aj na policajnú ochranu. Vďaka priamemu kontaktu s ľuďmi ktorí, manipulovali voľby, som však pochopil veľa vecí, ako to fungovalo v minulosti a začal si spájať súvislosti. Dozvedel som sa mená aj praktiky, ktoré používali a práve vďaka tomu som dnes podstatne odolnejší voči útokom aj ponukám a na niektorých ľudí sa pozerám inak. Práca polície bola maximálne profesionálna. Myslím si však, že organizátori takýchto „kampaní“ sú neuveriteľne vynaliezaví a majú dostatočné prostriedky na to, aby „pomohli“ tomu svojmu kandidátovi.

Prečo ste sa rozhodli kandidovať na primátora mesta?

Pri chode akejkoľvek samosprávy je najdôležitejším článkom organizačná štruktúra a vplyvy, ktoré na ňu pôsobia. Počas uplynulých štyroch rokov som pri vybavovaní bežných problémov ľudí mal dostatok príležitostí pocítiť na vlastnej koži situácie, keď samotné vplyvy boli silnejšie ako štruktúra daná zákonmi. Začal som chápať, aké sú vzťahy a väzby medzi ľuďmi, ktorí stoja pri riadení Bardejova oficiálne a ktorí sa o to snažia prostredníctvom svojich kontaktov. Myslím si, že súčasný pán primátor urobil veľmi veľa pri vonkajšom zveľadení mesta. V Bardejove je však cítiť napätie, ktoré sa v p osledných rokoch vystupňovalo do nezdravých rozmerov a ktoré je zapríčinené práve týmito väzbami. Na ich pretrhnutie je potrebná veľká odvaha a vôľa, ktorá tu, obávam sa, chýba. Bez toho sa však mesto nedokáže pohnúť ďalej, pretože ak obyvateľom chýba dôvera v samosprávu, niečo nie je v poriadku. Aký je váš volebný program? Čo by ste urobili vo funkcii primátora ako prvú zásadnú vec a zmenu? Chcel by som v prvom rade obnoviť vnímanie samosprávy ako úradu, ktorý má uľahčiť život svojim obyvateľov a spravuje zodpovedne ich peniaze, ktoré dostáva z podielových daní.

Ako obyvateľ mesta chcem vedieť počas celého volebného obdobia, čo sa robí za moje peniaze a keď sa ma to bezprostredne týka, aj rozprávať s kompetentnými o tom, aká je moja predstava o výsledku.

JURAJ BOCHŇA

Môj volebný program je podľa viacerých odborníkov síce ambiciózny, ale reálny. Je postavený na aktuálnych potrebách ľudí a skúsenostiach iných miest a obcí. Sú v ňom konkrétne veci, zameriava sa na transparentnú ekonomiku a komunikáciu mesta s obyvateľmi, infraštruktúru, služby a životné prostredie, podporu kultúry a športu. Najdôležitejšia je však časť s názvom „Mesto pre ľudí“, ktorá je postavená na troch najdôležitejších podmienkach, ktoré má mesto vytvárať obyvateľom, ktorí tu platia dane. Sú to bývanie, práca a vzdelanie, ako základný predpoklad rozvoja mesta. Najambicióznejším plánom je vytvoriť podmienky na to, aby naše mestské podniky nepodnikali len v službách, ale aby dokázali vyrábať vlastné produkty. Zabezpečíme tak prácu nielen dlhodobo nezamestnaným, ale aj odborným zamestnancom. Práca pre sociálne slabších obyvateľov bude podmienená dochádzkou ich detí do školy, s č ím súvisí lepšia komunikácia medzi oddeleniami mestského úradu a školami v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Predídeme tiež podozreniam, ktoré sprevádzajú výbery cudzích firiem na rekonštrukcie. Funguje to v iných samosprávach (Spišský Hrhov, Raslavice) a ukazuje sa, že je to veľmi rozumný krok. V B ardejovskej historickej radnici je nápis: „Šťastné mesto, ktoré aj v čase mieru myslí na vojnu.“ Touto myšlienkou sa riadili v minulosti a my by sme mali tiež veľmi zodpovedne pristúpiť k väčšej sebestačnosti mesta a myslieť aj na horšie časy. V súčasnosti sme na vrchole ekonomiky a zadlženosť mesta nie je najnižšia. Musíme myslieť aj na to. Mojou ambíciou je však okrem iného aj vrátiť mestu atletickú trať a dôstojný kultúrny stánok, ktorý si Bardejovčania zaslúžia.

Ako dnes vnímate celkovú atmosféru v Bardejove? Čo sú podľa vás silné stránky mesta a kde vidíte jeho slabiny? Je chyba v úradníkoch? Aká je vaša vízia Bardejova?

Atmosféru v Bardejove v mnohom vystihuje predvolebná kampaň, ktorá je teraz v plnom prúde a je najšpinavšou, aká tu doposiaľ bola. Myslím si, že nás čaká ešte viacero prekvapení, ale už teraz je jasné, že praktiky na dosiahnutie svojho cieľa sa za posledné roky nezmenili. Nášmu mestu chýba transparentnosť a inak veľmi chabá komunikácia s obyvateľmi sa v tomto období mení na mediálne šialenstvo, aj keď s inými cieľmi. Ako obyvateľ mesta chcem vedieť počas celého volebného obdobia, čo sa robí za moje peniaze a keď sa ma to bezprostredne týka, aj rozprávať s kompetentnými o tom, aká je moja predstava o výsledku. Mojou víziou napredovania Bardejova je samospráva, ktorá má jasnú stratégiu rozvoja, ktorej sa pridržiava a dokáže odborníkmi plánované kroky odkomunikovať, najmä s ľuďmi, ktorých sa bytostne týkajú ešte predtým, ako sa spustí realizácia. Kde platia jasné a zrozumiteľné pravidlá, ktoré platia pre každého rovnako. Kde primátor každý polrok usporiada verejné stretnutie s ľuďmi a vypočuje si ich názor a d okáže pružne reagovať na ich požiadavky, a najmä - vie sa ich aj zastať v situáciách, keď v ňom hľadajú oporu. Myslím si, že aj dnes pracuje na mestskom úrade, v mestských podnikoch a organizáciách množstvo profesionálov, ktorí svoju prácu robia poctivo a dobre. Aj preto som na tlačovej konferencii vystúpil pred ľudí sám, nemal som za sebou tím ľudí, ako je na tlačových konferenciách zvykom. Som presvedčený, že ak má mať mesto aj v budúcnosti na dôležitých pozíciách odborníkov, majú vzísť v prvom rade z riadnych výberových konaní, nie vďaka výsledku volieb jedného kandidáta na primátora.

Nazrime ale trošku do vášho súkromia. Kde ste vyrastali? Aké sú vaše záľuby a koníčky? Čo robíte vo voľnom čase?

Svoje súkromie som sa vždy snažil chrániť aj keď viem, že vďaka tomu, čo robím, žijem verejným životom v podstate už od štúdia na vysokej škole. Som rodený Bardejovčan, ocko bol lekár a mamka zdravotná sestra. Vždy chceli, aby
som študoval prírodné vedy, no ja som už počas strednej školy začal pracovať pre televízie a práve tam sa rozhodlo o mojom ďalšom smerovaní. A to aj napriek tomu, že som túžil byť technickým inžinierom, čo som v Košiciach aj študoval. Život to zariadil inak, vášeň však ostala. V Bardejove sme založili Klub historickej techniky a remesiel, kde združujeme šikovných ľudí, ktorí svoje vedomosti odovzdávajú ďalej a ja sám renovujem historické vozidlá. Veľa času na tento koníček však popri mojej práci nie je. Práci však vďačím aj za zoznámenie sa s mojou snúbenicou. Je napoly Slovenka a napoly Kanaďanka, čo jej však dodáva potrebný nadhľad. Nad niektorými problémami nás Bardejovčanov len krúti hlavou. Aj to mi však dáva silu na občasný boj s našimi veternými mlynmi.

Objednávateľ: Juraj Bochňa, Bardejov

Dodávateľ: PETIT PRESS,a.s,Lazaretská 12,Bratislava 81108,IČO:35790253

Tlačová správa je komerčným textom a nijako neprezentuje názor redakcie. Za jej obsah a rešpektovanie zákonných noriem zodpovedá zadávateľ.

Viac informácií na: https://www.petitpress.sk/uploads/media/pravidla_politicka_inzercia_4.2010.pdf

Najčítanejšie na My Šariš

     Inzercia - Tlačové správy

     1. Po štúdiu u nás si ťa skvelá práca nájde sama
     2. Liečba rakoviny sa u nás výrazne zlepší. Bude to stáť 300-tisíc
     3. Zažívali domáce násilie a nikdy nepracovali. Ako dlho trvá naučiť ich to?
     4. Desať dôvodov, prečo študovať na Trnavskej univerzite
     5. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nemusia
     6. Vedeli ste, čo všetko kryje poistenie nehnuteľnosti?
     7. Počúvaj hlas svojho srdca a študuj, čo ťa baví...
     8. Hľadá sa nástupca slávneho pekára
     1. Zmeny v systéme revíznych postupov
     2. Prvotriedne služby, nikoho iného by sme už nebrali
     3. Posledné voľné byty z úrody Jabloní. Nenechajte si ich ujsť.
     4. Prejdite na zelený benzín, pomoc životnému prostrediu sa ráta!
     5. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
     6. Získajte sériu retro keramických hrnčekov
     7. Aby ste si pri príprave vianočných dobrôt spievali od radosti
     8. Hľadá sa nástupca slávneho pekára
     1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 22 791
     2. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 8 068
     3. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 6 890
     4. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 5 052
     5. EUBA - Tvoja voľba, tvoja budúcnosť 2 666
     6. Platíte za poistenie, ktoré naozaj potrebujete? 2 047
     7. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste 1 946
     8. Blíži sa najväčšia investičná konferencia roku 2022 1 670

     Blogy SME

     1. Irena Šimuneková: Strážov
     2. Eva Gallova: Vtipy o lekároch, ktorí vyjednávajú s politikmi a o politikoch, ktorí sa robia, že vyjednávajú s lekármi
     3. Post Bellum SK: Na stromoch viseli tí, ktorí sa postavili Nemcom na odpor
     4. Marek Mačuha: Futbal - kto postúpi na svetovom pohári?
     5. Peter Maroncik: Keď takto vypadá oslava, ako by vypadala nasranosť?
     6. Tomáš Vodvářka: Podivuhodná noc - adventní povídka
     7. Jozef Sitko: Vydierač a rozvratník s podporou médií (2)
     8. Júlia Piraňa Mikolášiková: Vojna v bezpečnostných zložkách: Komu zovrelo v hrdle po domovke u pána X?
     1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 97 940
     2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 15 673
     3. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 6 124
     4. Jana Melišová: V závoji hmly 4 812
     5. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 4 004
     6. Ján Valchár: 9 mesiacov štvordňovej operácie (a najlepšia investícia histórie). 3 780
     7. Věra Tepličková: Tak Sme rodina, alebo nie sme rodina? 3 578
     8. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX 3 271
     1. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
     2. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
     3. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
     4. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
     5. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
     6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
     7. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
     8. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Hlavné správy z MY Šariš

     Hádanky, hry a hlavolamy pre všetky zvedavé deti od päť do sedem rokov sú súčasťou zošita s názvom Tešíme sa do školy, ktorý vychádza na 32 stranách.


     28. nov
     Ilustračná fotografia.

     Východniarom sa vcelku darilo.


     28. nov

     Možnosť ušetriť na donáške prostredníctvom lojalitného programu Wolt+ majú už aj zákazníci v Košiciach. Spoločnosť Wolt sa ho po úspešnom štarte v hlavnom meste rozhodla priniesť aj Košičanom.


     24. nov
     Zo zápasu Tatran Prešov vs. Kadetten Schauffhausen.

     Hádzanári Tatrana Prešov prehrali aj v treťom zápase skupinovej fázy Európskej ligy EL EHF.


     23. nov

     Blogy SME

     1. Irena Šimuneková: Strážov
     2. Eva Gallova: Vtipy o lekároch, ktorí vyjednávajú s politikmi a o politikoch, ktorí sa robia, že vyjednávajú s lekármi
     3. Post Bellum SK: Na stromoch viseli tí, ktorí sa postavili Nemcom na odpor
     4. Marek Mačuha: Futbal - kto postúpi na svetovom pohári?
     5. Peter Maroncik: Keď takto vypadá oslava, ako by vypadala nasranosť?
     6. Tomáš Vodvářka: Podivuhodná noc - adventní povídka
     7. Jozef Sitko: Vydierač a rozvratník s podporou médií (2)
     8. Júlia Piraňa Mikolášiková: Vojna v bezpečnostných zložkách: Komu zovrelo v hrdle po domovke u pána X?
     1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 97 940
     2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 15 673
     3. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 6 124
     4. Jana Melišová: V závoji hmly 4 812
     5. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 4 004
     6. Ján Valchár: 9 mesiacov štvordňovej operácie (a najlepšia investícia histórie). 3 780
     7. Věra Tepličková: Tak Sme rodina, alebo nie sme rodina? 3 578
     8. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX 3 271
     1. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
     2. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
     3. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
     4. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
     5. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
     6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
     7. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
     8. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?

     Už ste čítali?

     SkryťZatvoriť reklamu