PREŠOV. Ešte v októbri minulého roka boli v Prešove navýšené kapacity pochovávania.
Stalo sa tak po tom, čo bol spustený do prevádzky cintorín na Šváboch.
Pri jeho otvorení bolo avizované, že pôjde o takzvaný „zelený“ cintorín. Táto myšlienka sa postupne začína napĺňať.
Prvé už vznikli
Čím viac materializmu v spoločnosti pribúda, tým viac začínajú vstupovať do popredia hlasy vyzývajúce k návratu k prírode.
Príkladom je Les spomienok, ktorý vznikol v Prahe a kde pochovávajú zatiaľ popol ku koreňom stromov tak, aby rešpektovali prírodu. To sa nesie v duchu slov, že „vzišli sme z ničoho a na prach sa obrátime“.
Prvý prírodný cintorín majú už aj vo Zvolene. Takejto myšlienke chcú dávať priestor aj v Prešove.
Hrobové miesta, ktoré nesú prívlastok „zelené“ hrobové miesta, sú typom hrobov bezpomníkových. To znamená, že sa na nich pomníky nenachádzajú, prípadne sú to hroby bez krycej dosky, s úpravou zelene na vrchu hrobu.
„Áno, došlo už k realizácii spomínaných hrobových miest,“ potvrdila Ingrid Mihaľová z oddelenie obchodnej stratégie a legislatívy Technických služieb mesta Prešov.
Jeden hrob už je aj využitý
S pochovávaním na štýl „zelených“ hrobov sa už v Prešove teda začalo.
„V súčasnosti sme realizovali 5 takýchto hrobov, kde v jednom prípade už došlo k následnému pochovaniu,“ konkretizovala Mihaľová. Samotná starostlivosť o hrobové miesto je pritom už na nájomcovi konkrétneho hrobového miesta.
„Podmienky starostlivosti sú špecifikované v samotnom zákone o pohrebníctve, prevádzkovom poriadku a zároveň aj vo všeobecne záväznom nariadení mesta Prešov ako vlastníka nehnuteľnosti,“ povedala Mihaľová.
Dozerá sa pritom aj na odbornosť, keďže projektovú dokumentáciu vypracovalo konkrétne architektonické štúdio.
Priestor na stíšenie
Cintorín ako taký by mal byť v prvom rade pietnym miestom, ktorý ponúka možnosť na stíšenie.
„Priestor cintorína by sme mali vnímať ako priestor stretnutia so smrteľnosťou – nielen tých, čo nás predbehli, ale aj nás samotných a uvedomiť si tie hodnoty toho života, že nikto z nás nie je nenahraditeľný.
Cintorín dnešného typu, tak ako ho poznáme, nie je perspektíva toho, ako by mal vyzerať meditačný priestor,“ vysvetlila prednedávnom svoj názor štatutárna zástupkyňa OZ Kolobeh života a smútková poradkyňa Janka Pitková.
Tisícky hrobov
Správa Technických služieb mesta Prešov má pod svojím patronátom osem cintorínov.
Najviac a najčastejšie sa pochováva na Hlavnom cintoríne, kde je približne 18-tisíc hrobových miest, v Nižnej Šebastovej je kapacita 1300 hrobových miest a Solivar má 3500 hrobových miest, kde sa bude pochovávať vždy do existujúcich hrobov, „a teda bude možné tieto hroby využívať k následnému pochovávaniu,“ dodala Mihaľová.
Článok vyšiel v týždenníku MY Prešovské noviny č. 29/2018. V predaji od utorka 31. 7. do pondelka 6. 8.